Trasa rowerowa "Żarnowiecki Ring"

Poniedziałek, 14 lipca 2025

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

 

W nawiązaniu do przeprowadzanych rozmów z decydentami i  gestorami gruntów wzdłuż projektowanej  trasy chciałbym Was poinformować o aktualnym na dzień 6 czerwca 2025 statusie działań:

ZMIANA NAZWY PROJEKTU: „NORDA” jako inicjator proponowała stworzenie trasy rowerowej wokół jeziora pod roboczą nazwą „Żarnowiecki Ring”. Natomiast świetny pomysł kolegi Michała Słowika z UG Gniewino, aby projekt działał pod nazwą „EnergoVelo” zyskał pełną akceptację naszej Izby. Tym bardziej, że w okolicy znajdują się: EWŻ, farma PV ,  systemy dystrybucji energii (nowe i stare), nowe linie przesyłowe dla farm wiatrowych na Bałtyku, budowany wielkoskalowy, bateryjny magazyn energii (na terenie PSSE), mini elektrownia wodna na rzece Bychowska Struga w okolicy Brzyna, pozostałości po niedokończonej EJ Żarnowiec…, elektrownie wiatrowe na lądzie koło Gniewina i projektowana elektrownia jądrowa Lubiatowo-Kopalino. Stąd  sama nazwa „EnergoVelo” nadaje nowy, dodatkowy impuls dla rozwoju turystyki rowerowej wokół jeziora z naciskiem na historię,  edukację związaną z rozwojem energetyki i ekologią.
GMINA GNIEWINO (pow. wejherowski).  
Wójt Gminy pani Wioletta Majer - Szreder  powołała Radę Przedsiębiorczości, w której „NORDĘ” reprezentuje Jacek Pomieczyński.  Tematem  działań Rady ma być, także biznes turystyczny. Wg oceny naszej Izby bardzo istotnym i naturalnym elementem rozwoju turystyki jest turystyka rowerowa.
Dlatego cieszymy się, że gmina rozpoczęła prace projektowe na strategicznym odcinku EnergoVelo od  EWŻ do ujścia Piaśnicy do jeziora (stary tor kolejowy). Poniżej uzgodniona wersja robocza do dalszych prac. Ze względu na koszty budowy jako inicjatorzy jesteśmy zgodni, że szerokość ścieżki 2 m.b. jest optymalna.   Kolejnym krokiem jest zawarcie porozumień z gestorami terenów przez które ma przebiegać ten fragment trasy  (PGE Energia Odnawialna i PSSE).

Starosta wejherowski Pan Marcin Kaczmarek rozumiejąc znaczenie  turystyki rowerowej powołał w starostwie stanowisko „oficera rowerowego”, który m.in.  inwentaryzuje istniejące ścieżki i trasy rowerowe w całym starostwie. Bardzo liczymy na wsparcie i decyzje starosty budowy ścieżek wzdłuż niektórych dróg powiatowych, a także na pomoc w procesach decyzyjnych związanych z „EnergoVelo”.
 

GMINA KROKOWA (powiat pucki).
Wójt Gminy Krokowa Pan Adam Śliwicki,  także deklaruje wsparcie inicjatywy. Podczas wizyty w terenie wójt, który zna perfekcyjnie, praktycznie wszystkie ścieżki wokół jeziora (jako wędkarz i turysta rowerowy!) wskazał gotowe do wykorzystania pirsy brzegowe znajdujące się tuż przy jeziorze (jako np. atrakcyjne punkty widokowe przy ścieżce rowerowej). Pomysł bardzo interesujący, niemniej wymagający ustalania możliwości wykorzystania tych miejsc z PSSE.
Podobnie poprowadzenie bardzo atrakcyjnego fragmentu ścieżki rowerowej po wewnętrznych drogach Strefy Ekonomicznej (przy ruinach reaktora, obok starego przystanku kolejowego Kartoszyno, i dalej starym przebiegiem kolei pod istniejącym wiaduktem drogowym w stronę ujścia rzeki Piaśnicy) wymaga zaangażowania i zgody PSSE.
Podczas wizyty w terenie jako inicjatorzy stwierdziliśmy pilną potrzebę utwardzania istniejącej, ale całkowicie zarośniętej drogi technicznej (zaznaczonej na czerwono poniżej) wzdłuż drogi DW213, aby pilnie poprawić bezpieczeństwo m.in. rowerzystów obecnie korzystającej z DW213 (na tym odcinku praktycznie ta droga nie posiada pobocza i jest bardzo niebezpieczna). Pan Wójt stwierdził, że taka bezpieczna, alternatywna droga na tym odcinku może być także przydatna dla komunikacji  związanej z rolnictwem. Dlatego mamy nadzieje na szybkie rozwiązanie tego tematu.

Budowa ścieżka rowerowej na wale ochronnym jeziora wzdłuż DW213 (na odcinku od mostu na Piaśnicy do skrętu na drogę z płyt betonowych w kier. Brzyna) jest dla wójta bardzo istotna, także ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego na tym ruchliwym odcinku. Niemniej na wytyczenie i wykonanie takiej ścieżki potrzebna jest zgoda PGE Energia Odnawialna jako gestora terenu. Temat ten został poruszony podczas rozmów Jacka Pomieczyńskiego z dyrektorem technicznym „Elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec” Panem Wojciechem Lubockim.  Dyrektor otrzymał od naszej Izby także pismo dotyczące projektu ścieżki i zobowiązał się do jego przedstawienia władzom spółki PGE Energia Odnawialna.
Bardzo ważnym elementem projektu „EnergoVelo” jest jej połączenie z międzynarodowym szlakiem rowerowym wzdłuż Bałtyku EV10 (R-10). Wójt z satysfakcją poinformował, że wkrótce powstanie  zupełnie nowa droga gminna wraz z asfaltowym ciągiem pieszo rowerowym z Dębek do Lubkowa,   na którą gmina  już pozyskała finansowanie. Łącznik ten będzie kluczowym elementem powodującym, że wielu turystów rowerowych na dłużej zostanie na terenie gmin Krokowa i Gniewino.
Dużym problemem całego projektu EnergoVelo jest brak ścieżki rowerowej od Lubkowa-DPS wzdłuż PSSE. Niestety podczas przebudowy drogi powiatowej od Lubkowa do Tyłowa nie uwzględniono potrzeb rowerzystów, ani pracowników firm znajdujących się w  PSSE  i nie zaprojektowano ścieżki rowerowej (pieszo-rowerowej) pomimo, że w sezonie na tej trasie ruch samochodowy jest bardzo duży. Nasilenie ruchu na tym odcinku jeszcze wzrośnie, gdyż wyremontowana  droga przejmie część ruchu z DW218 oraz w niedalekiej przyszłości z  nowej drogi gminnej  z Lubkowa do Dębek.  Problem jest już znany Staroście Puckiemu Jarosławowi Białkowi, który wspólnie z Jackiem Pomieczyńskim oceniali szanse wytyczenia alternatywnego połączenia dla rowerzystów  na tym odcinku drogą leśną. Niestety po przejeździe testowym, rowerem przez las proponowaną trasą można stwierdzić, że obecnie  nie nadaje się ona dla turystów rowerowych  (wykroty, nieprzejezdne odcinki, czy całkowity brak drogi).
Najbardziej zgodnym z proponowaną ideą ringu rowerowego „EnergoVelo” byłoby maksymalne poszerzenie istniejącej trasy pieszo-rowerowej na odcinku od Lubkowo Wieś do Lubkowo DPS (obecny ciąg pieszo-rowerowy jest nieco za wąski przez co nie nadaje się do bezpiecznej jazdy na rowerze) i budowa przy nowej drodze nowego odcinka trasy rowerowej. W tym temacie będziemy próbowali pilnie się spotkać ze starostą puckim.

Podsumowanie w imieniu inicjatora projektu przygotował: Jacek Pomieczyński, członek Rady Izby „NORDA ".